AÖF İşletme Yönetimi

Makine Mühendisliği mezuniyeti akabinde açık öğretim fakültesi üzerinden İşletme Yönetimi bölümüne kayıt oldum. Temel sebeplerine bakacak olursak öncelikle ticarete olan merağım ve kendi işimi yapma arzum, bunların yanında bu tarz muhasebe-vergi gibi konulara karşı ilgi duymam beni bu tercihi yapmaya teşvik etti diyebilirim. Bilmeyenler için şu aşamaları da kaydedelim, eğer lisans öğrencisi veya mezunuysanız, cüz’i bir harç ücreti karşılığında sınavsız bir şekilde ikinci üniversitenizi ister lisans ister önlisans düzeyinde okuma hakkınız var. “Sınavsız ikinci üniversite” şeklinde arama yaparsanız İstanbul Ü., Anadolu Ü. vs. üniversitelerde bu sistemlerin uygulandığını görebilirsiniz. Oldukça geniş bölüm yelpazesi bulunan bir sistem. Bazısı meslek ve CV takviyesi gibi olsa da bazıları da tamamiyle kişisel gelişim odaklı bölümler.

Eğer bir işletme sahibi olmak gibi hayalleriniz varsa temel kavramlara hakim olmak ve bazı tecrübeleri yaşamadan edinmek adına “sınavsız ikinci üniversite” kapsamında AÖF İşletme Yönetimi bölümünü seçebilirsiniz. Lisansınıza ait transkriptte ingilizce, Türk dili ve Atatürk ilke ve inkılapları dersleri bulunuyorsa hepsinin 1. ve 2. versiyonu olmak üzere toplam 6 ders (18 kredilik) bir muafiyetiniz bulunuyor. Yaz okulu da alırsanız şayet; 1 senede diploma almak mümkün bir hale geliyor.

AÖF sitesinde e-devlet ile ya da üniversite bürolarına müracaat ederek alabileceğiniz AÖF şifreniz ile e-Kampüs sistemine giriş yaparak sorumlu olduğunuz derslerle ilgili materyallere erişebilirsiniz. Lakin burada tek tek arayıp bulmak, mobil halde bunlara erişim sağlayabilmek gibi konular biraz zahmetli olabiliyor. Bu sebeple kendi derslerime ait bir takım ders materyallerini cloud servisine upload ettim. Belki konunun meraklılarının işine yarar diyerek linki paylaşıyorum.

Google Drive

Her belirsizlik güvensizlik doğurur. Güven ile başlayan her ilişki, belirsizlik ile zedelenir. İyi düşünceler yerini şüpheye bırakır. Çünkü belirsizlik, kötü düşüncelerin yetiştiği en verimli rahimdir.