Yazılım Öğrenme Günlüğüm

Tecrübesine değer verdiğim ve tavsiyelerini kulakardı etmediğim bir makine mühendisi ile yaptığım görüşmede, Python, MatLab ve CAD programlarına iyice yönelmem konusunda öğüt aldım. Bu alanlarla ilgili bir takım araştırmalar yaptım ve bir yerden başlamaya karar verdim. Makine Mühendisliği için yazılım alanında umarım sizlere biraz yardımcı olabilecek bir blog yazısı olur.

MatLab

Programlama derslerimi C dilinde verdiğim için MatLab arayüzüne pek aşina değilim. Önemli olan MatLab’ın zaman içerisinde kat ettiği ilerleme sonucunda çok kapsamlı modüler bir bütün halinde, ilgi veya meslek alanınızın hangi modül ve uygulama tiplerini kapsadığına karar vermek ve bu yönde çalışmalar yapmak. İstatistik biliminde, karmaşık hesaplamalarda, mekatronik ve elektronik projelerde ve bilmediğim birçok alanda çok yetenekli bir arayüz olsa da makine mühendisliği alanında şimdiki bilgimle beni en çok enterese eden Ansys gibi simülasyon programlarının yaptığı hesapları kendi kodlarımızla yaptırabiliyor olmamız. Ayrıca taşıt dinamiği gibi alanlarda da hesap ve simülasyonlar yapabildiğini, arayüz tasarlanabildiğini öğrenmem; beni mesai harcayacağım ilk platformun MatLab olması konusunda teşvik etmeye yetti.

MatLab İçin Kullandığım Kaynaklar

Öncelikle programın tedariği konusunda şöyle bir düşüncem var; bu tür hesaplama ve simülasyon yapan uygulamalar crack’li versiyonlarda doğru sonuçlar üretmeyebiliyorlar. Bu yüzden “edu” uzantılı bir mail adresiniz varsa 30 günlük deneme sürümünü MathWorks.com adresinden tedarik edebilirsiniz. Sistem üzerinde, (eğer üniversiteniz bu imkanı sağlıyorsa) okul adınızı ve mail adresinizi girerek öğrenim süresi boyunca kullanmak için öğrenci lisanslı sürümünü indirebilirsiniz.

Bunların hiçbirine sahip değilseniz, internet bilgi deryası, basit bir google aramasıyla kolayca bulabilirsiniz.

Dersler için ise birkaç telegram grubunun linkini buraya bırakıyorum, bu gruplarda arama yaparak ilgili derslere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Udemy’den de düşük ücretler karşılığında bu dersleri tedarik edebileceğiniz gibi yorumlara çok aldanmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

MatLab Giriş Seviyesi İçin Kaynaklar

Python

Pyhton diliyle ilgili bir takım araştırmalar yaptım ve çok değerli bilgilere ulaştım. Dilin makine mühendisliği ile ilgili alanlarını keşfetmek için önce dilin kendisine hakim olmak gerektiğini söyleyebilirim. Bu sebeple öncelikli hedefim genel hatlarıyla python ile programlamayı öğrenmek olacak.

Python aslında yapay zeka gibi konularda inanılmaz yaygın, iddia edilene göre dünyanın öğrenmesi ve yazması en kolay programlama dillerinde ilk sıralarda geliyor. Bu nokta tartışılır olsa da kullanım alanlarının genişliği ve popülerliği su götürmez bir gerçek. Veri analizlerinden yapay öğrenme alanlarına, arayüz tasarımlarından botlara kadar birçok uygulama yapılabiliyor. Makine mühendisliğinde ise genel kullanımı deep learning, machine learning ve endüstri 4.0 kontrol sistemleri. Otomasyonun bugünü PLC ile bağlantılı olsa da geleceği Pythondan geçiyor.

Python İçin Kullanacağım Kaynaklar (Güncellenecektir)

Sıfırdan başlamak gerektiği için, Udemy kurslarından da daha değerli güzel bir anlatıma beni çok şaşırtsa da BTK üzerinden bir .gov uzantılı adresten ulaşabiliyoruz. 🙂

https://bit.ly/2IuQYuJ

Yine MatLab kaynaklarında bulunan telegram kanalları aracılığı ile Python ile ilgili kurslara erişebilirsiniz.

HEDEF

Öğrenmeyi öğrettiğim yapay zekanın, verdiğim kriterlere göre 3D modelleme yapması.

Bu yazı belirsiz aralıklarla güncellenecektir. Eksik bilgiler içerebilir.

1 Comment

Bir Görüş Bildirin;